17412_576x304_Overlay Images_VIS014

The Leeds Sports Awards is one of the greatest sporting events in the city’s calendar and celebrates outstanding sporting achievements across Leeds.

Look below to see how the event has grown over the years.

2017 AWARDS

After a spectacular year of sport in 2016, the Leeds Sports Awards took place on 7th March 2017 at the first direct arena, bigger and better than before! Sporting stars from grass roots levels to Olympic and Paralympic champions were recognised, alongside the coaches and volunteers who support them.

As well as these incredible sporting heroes, the event saw VIP guests, city councillors, sporting partners and sponsors from across the city come together with a host of individuals involved in sport at every level, to truly celebrate our city’s sporting achievements.

2017 Winners

Young Sportsman
Matthew Lee
Highly Commended
Hope Price
Jake Frood
Joe Fairburn
Young Sportswoman
Lois Toulson
Highly Commended
Georgia Coates
Katherine Torrance
Macy Wood
Young Disability Sportsman
Nathan Collins
Young Disability Sportswoman
Izzy Palmer
Highly Commended
Charlotte Tate
Young Club/Team - Participation
City of Leeds Trampolining Club
Highly Commended
Leeds Phoenix Life Saving Club - Worlds Youth Team
West Park Leeds Under 13s
Young Club/Team - Performance
City of Leeds Swimming Club
Highly Commended
Karate International (England Karate Squad)
Leeds Gymnastics Club Jnr Men's Team
Sportsman
Alistair Brownlee MBE
Runner Up
Jack Laugher MBE

FINALISTS:
Chris Mears MBE
Jonny Bairstow
Jonny Brownlee
Nile Wilson
Paul Bennett MBE
Sportswoman
Katy Marchant
Runner Up
Nicola Adams OBE

FINALIST:
Vicky Holland
Sportsman – Disability
David Stone MBE
Runner Up
James Simpson

FINALIST:
Adam Duggleby
Sportswoman – Disability
Kadeena Cox MBE
Runner Up
Hannah Cockroft MBE
Coach - Performance
Malcolm Brown MBE & Jack Maitland
Runner Up
Adrian Hinchliffe & Edwin Jongejans
Student Sport - Performance (Sponsored by The University Centre)
Kim Daybell
Highly Commended
Cameron Corbishley
University of Leeds Women's Hockey Club
Student Sport - Participation (Sponsored by The University Centre)
James Nicholson
Highly Commended
Leeds Beckett University Hockey Club
Club/Team - Performance (Sponsored by University of Leeds)
City of Leeds Diving Club
Highly Commended
Leeds Gymnastics Club
West Leeds RUFC
Coach - Participation (Sponsored by Resource)
Daniel May
Highly Commended
Graham Chadwick
Sports Volunteer (Sponsored by ImageCo)
Stacey Vickers
Highly Commended
Bobak Saeed
Brian Calverley
Service to P.E. and School Sport (Sponsored by Leeds City College)
Jackie Batley
Highly Commended
Sue Elton & Cath Johnson
Outstanding Service to Sport (Sponsored by Leeds City Council)
Bob Jackson
Jeremy Hayes
Neil Fletcher
Sonny Sweeney
Steve Bisby
Special Achievement
Adrian Hinchliffe
Lifetime Achievement
Malcolm Brown MBE
Special Recognition
John 'Tats' Harkins

2018 Winners

Young Sportsman
Joe Fairburn
Luciano Zanuni
Highly Commended
Harrison Green
Young Sportswoman
Phoebe Banks
Ruby Bower
Highly Commended
Josephine Dobson
Young Sportsman - Disability
Nathan Collins
Highly Commended
Alfie Yates
Dan Rigby
Young Sportswoman - Disability
Izzy Palmer
Young Club/Team Performance
Leeds Gymnastics Club
Highly Commended
Yorkshire Cricket County Girls U13 & U17
Young Club/Team Participation
Leeds Powerchair FC
Highly Commended
Brigshaw Year 11 Rugby Team
Sportsman
Nile Wilson
Finalist
Josh Warrington
Jonny Bairstow
Matty Lee
Stevie Ward
Pontus Jansson
Tom Bishop
Sportswoman
Jess Learmonth
Finalist
Laura Weightman
Nicola Adams OBE
Lauren Win eld
Lois Toulson
Lois Forsell
Gabby Adcock
Sportsman - Disability
James Simpson
Finalist
Adam Duggleby MBE
Ryan Richardson
Sportswoman - Disability
Hannah Cockroft MBE
Finalist
Kadeena Cox MBE
Jodie Boyd-Ward
Coach - Performance
Brian McDermott Dave Murray
Finalist
Dr Malcolm Brown MBE and Jack Maitland
Student Sport - Individual
Charlotte Booth
Student Sport - Team
University of Leeds Rugby League and American Football Clubs
Highly Commended
Leeds Beckett Hockey Club
Club Team Performance
Matty Lee & Lois Toulson
Highly Commended
Leeds Gymnastics Club
East Leeds Swimming Club (Masters)
Coach - Participation
Sam Smith and Graham Mattison
Highly Commended
Tamsin Chadwick
Sports Volunteer
Andrew Gardner
Ian Lindley
Outstanding Service to Sport
Gordon Agar Brian Sowden
Platinum School Games Award
Valley View Primary School
Special Contribution
Jack Maitland
Edwin Jongejans
David Camm
Danny McGuire
Rob Burrow
Sporting Pride of Leeds
Leeds Rhinos

Winners

Young Sportsmen
Hope Price (Over 16)

Jack Stanley (Under 16)
Young Sportswoman
Leah Crisp
Young Disability Sportsman
Nathan Collins
Young Disability Sportswoman
Charlotte Tate
Young Club/Team Performance
The Junior MA and WA Leeds Gymnastics Team
Young Club/Team Community
Corpus Christi Catholic College Year 7 Girls Rugby
Sportsman
Nile Wilson
Sportswoman
Lois Forsell
Sportsman - Disability
James Simpson
Sportswoman - Disability
Jodie Boyd-Ward
Coach - Performance
Dave Murray
Student Sport
Connor Davies, Curtis Davies, Sion Jones
Student Sport Club
University of Leeds Netball Club
Club/Team Performance
City of Leeds Diving Club
Coach - Participation
Kris Stafford, Harrison Marshall, Stephen Quinn
Volunteer
Susan Partridge
Outstanding Service to Sport
Bob Jones
Service to PE & School Sport
Charlie Pyatt
Leeds Cares Award (in association with Yorkshire Evening Post)
Leeds Girls Can Ambassadors
Lifetime Achievement
Liz Wilson

David Heddon
Sporting Pride of Leeds
Josh Warrington
x
  • Fill out the form below with your enquiry.

    Please provide as much as much information as possible for us to help you.

  • *indicates a required field

    We aim to respond to all enquiries within 48 hours.